Acest produs face parte din campania Elite si beneficiaza de TRANSPORT GRATUIT* la Pachetomat
*vezi detaliiImagine cu titlu de prezentare. Ambalajul, culoarea sau inscriptiile pot varia.
Brand: INSTITUTUL APICOL
Cod produs: 5941722000273
Tip: Supliment alimentar
Vandut de: Bebetei Investments Group SRL
Livrare până la 4 zile lucrătoare
Livrare până la 4 zile lucrătoare
Livrare până la 4 zile lucrătoare
La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.
Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.
Produsul PROPOLIV EXTRACT este un supliment alimentar realizat pe baza unui produs al stupului (extract de propolis standardizat) și a uleiului de măsline extravirgin. Propolisul este un produs apicol cu importanță deosebită pentru colonia de albine, dar și pentru sănătatea umană. El este recoltat sub forma unei materii rășinoase, balsamice, de pe mugurii, scoarța și mlădițele unor arbori și arbuști și are ca principal rol protejarea coloniei de albine, contribuind în special la asepsia microclimatului din stup. La materialul rășinos brut colectat, albinele lucrătoare adaugă secrețiile lor salivare și ceară. Compoziția acestui produs natural este complexă, fiind majoritar reprezentată de rășini, balsamuri, compuși polifenolici (acizi fenolici și flavonoizi), uleiuri volatile (esențiale), săruri minerale, grăuncioare de polen, ceruri de natură vegetală și ceară de albine. Propolisul acționează ca stimulant nespecific al sistemului imunitar, sporind capacitatea naturală de apărare a acestuia împotriva diferiților factori de agresiune. Polifenolii din compoziția propolisului determină un spectru larg de acțiuni biologice prin care ajută specific și nespecific organismul uman.
Uleiul de măsline extravirgin este uleiul obținut din fructele arborelui de măsline (Olea europaea) printr-o primă presare la rece a acestora. Procesul de obținere a uleiului de măsline extravirgin se bazează exclusiv pe procedee mecanice, fără nici un adaos chimic. Acest ulei păstrează substanțele naturale obținute de măsline, având un conținut ridicat de antioxidanți (vitamina E și polifenoli). Compoziția chimică a uleiului extravirgin de măsline îl face foarte special: este bogat în grăsimi nesaturate, mononesaturate mai precis, și acid oleic, acidul responsabil de menținerea unui nivel normal al colesterolului, având un efect pozitiv asupra HDL, factorul protector împotriva bolii coronariene. Datorită acidului oleic, uleiul de măsline este bine tolerat și de persoanele cu tulburări digestive, cu afecțiuni hepatice sau ale vezicii biliare. Polifenolii din uleiul de măsline sunt antioxidanți naturali care absorb radicalii liberi și au un efect benefic asupra sistemului cardiovascular și afecțiunilor cancerigene. Adaosul de ulei de măsline potențează acțiunea antioxidantă naturală a propolisului, iar la rândul său propolisul previne peroxidarea lipidelor din uleiul de măsline, asigurând produsului o bună conservabilitate.
Recomandări
| Informații Nutriționale | Per 100 g |
|---|---|
| Valoare Energetică | 50 kcal (209 KJ) |
| Grăsimi | 5,3 g |
| Glucide | 0 g |
| Proteine | 0 g |
| Ingrediente / 100 g produs | Cantitate |
|---|---|
| Extract de propolis standardizat | 95 g |
| Ulei de măsline extravirgin | 5 g |
30 capsule
| Specificatie | Valori |
|---|---|
| Categorie | Produse apicole |
| Brand | Institutul Apicol |
| Stoc | În stoc |
| Disponibil in magazinele Bebe Tei | Biharia, Sun Plaza, Rebreanu, Craiova, Vitan, Vivo Constanta, Pitesti, Plaza Romania, Cluj-Napoca |
| Info produs | Produs in Romania, Eligibil ELITE |
| Autentic romanesc | Nutritie si vitalitate |
| Cod produs | 5941722000273 |
| Tip produs | Supliment alimentar |